نکات و اقدامات ایمنی برای لذت بردن از یک آتش بازی امن

آتش بازی و نورافشانی باید با روشی امن و محتاطانه انجام شود تا لذت بخش، هیجان انگیز و سرگرم کننده باشد.

آتش بازی امن می تواند ساعت ها سرگرمی سالم و بی خطر را برای خانواده ها به ارمغان بیاورد به شرطی که با دقت توسط بزرگسالان انجام شود.

برای تضمین ایمنی مخاطبان و اجرا کنندگان آتش بازی، توصیه می کنیم هنگام اجرای نمایش آتش بازی از اقداماتی که در ادامه به آن ها می پردازیم، پیروی کنید.

۱- کودکان نباید از وسایل آتش بازی استفاده کنند

هرگز اجازه ندهید کودکان به وسایل آتش بازی دست بزنند یا بازی کنند. فقط بزرگسالان باید وسایل آتش بازی را کنترل و روشن کنند. آتش بازی می تواند برای خانواده ها سرگرم کننده و لذت بخش باشد اما می تواند خطرآفرین نیز باشد و فقط باید توسط بزرگسالان بکار گرفته شود.

۲- در حالت غیر طبیعی از وسایل آتش بازی استفاده نکنید

لطفا در هنگام استفاده از وسایل آتش بازی الکل یا مواد مخدر مصرف نکنید. آتش بازی فقط باید توسط افرادی که حالت طبیعی و عملکرد مسئولانه دارند کنترل و اجرا شود. در غیر این صورت احتمال سوء استفاده و آسیب به خود و دیگران افزایش می یابد.

۳- از قوانین پیروی کنید و به دستورالعمل ها توجه کنید

از قوانین محلی یا دولتی در رابطه با آتش بازی آگاه باشید و از آن ها پیروی کنید. و از وسایل آتش بازی امن و مجاز استفاده نمایید. برای آگاهی از عملکرد محصول و خطرات مربوط به استفاده از محصول، دستورالعمل ها و هشدارها و برچسب های محصول را بخوانید.

۴- خرید وسایل آتش بازی از فروشندگان مجاز و قابل اعتماد

وسایل آتش بازی امن را از فروشندگان قابل اعتماد و دارای مجوز بخرید و از محصولات دارای استاندارد ایران استفاده کنید. در وسایل آتش بازی تغییر ایجاد نکنید و سعی نکنید خودتان وسایل آتش بازی بسازید.

۵- از وسایل آتش بازی روی سطوح سخت استفاده کنید

توصیه می کنیم همیشه از وسایل آتش بازی در سطوح سخت و صاف استفاده کنید زیرا در چنین شرایطی کارایی و پایداری بهتری برقرار است. استفاده از وسایل آتش بازی بر روی شن و ماسه توصیه نمی شود اگر هم در چنین شرایطی بودید توصیه می کنیم هنگام آتش بازی زیر وسایل یک تخته سنگین قرار دهید.

۶- خاک کردن یا بستن وسایل آتش بازی برای ثبات بهتر

هنگام روشن کردن وسایل آتش بازی باید از ثابت بودن آن ها اطمینان حاصل کنید. می توانید در اطراف کهکشان ها و آبشارها از آجر استفاده نمایید. و همچنین می توانید نیمی از آبشار یا کهکشان را در زمین یا یک سطل پر از شن و ماسه قرار دهید و سپس روشن کنید. این کار باعث ثبات وسیله آتیش بازی در طول اجرای مراسم آتش بازی می شود.

۷- آتش بازی در فضای باز و دور از حاضرین

همیشه باید حاضرین(به ویژه کودکان) فاصله مناسب و امن را از محل اجرای آتش بازی داشته باشند. آتش بازی باید در فضای باز، به دور از ساختمان ها، وسایل نقلیه، موانع بالایی و درختان انجام شود. حداقل فاصله از آبشارها و سایر وسایل زمینی ۱۰ متر و از وسایل آتش بازی هوایی ۴۵ متر توصیه می شود.

در مکان هایی که علوفه خشک، چمن خشک و مواد قابل اشتعال وجود دارد آتش بازی نکنید و همیشه خارج از خانه از وسایل آتش بازی استفاده کنید.

۸- سرعت عمل و دقت در آتش بازی

هرگز سر خود یا بخشی از بدن خود را در بالای وسایل آتش بازی قرار ندهید. هرگز برای بررسی به لوله کهکشان ها نگاه نکنید. هرگز وسایل آتش بازی روشن را در دست نگیرید. هنکام روشن شدن تا جایی که ممکن است از آتش بازی فاصله بگیرید و تا جایی که ممکن است هنگام استفاده از وسایل سرعت عمل و دقت داشته باشید.

۹- هنگام روشن کردن وسایل آتش بازی مراقب باشید

همیشه سعی کنید محصولات آتیش بازی با فندک های بوتان و مخصوص فقط از فیتیله روشن کنید. و تا جایی که ممکن است وسایل آتش بازی را دور از خود نگهدارید و سپس روشن کنید. این روش شما را تا حد زیادی در هنگام خطر حفظ می نماید.

شب هنگام برای دیدن فیتیله از چراغ قوه استفاده کنید و هرگز کنار وسایل آتش بازی برای روشنایی یا هدف دیگر شعله یا فانوس روشن نکنید. پس از روشن کردم وسایل آتش بازی به سرعت دور شوید. به وسایل آتش بازی احترام بگذارید و به صورت درست استفاده کنید در غیر این صورت محصولات آتش بازی می توانند خطرناک باشند.

۱۰- بصورت همزمان وسایل آتش بازی را روشن نکنید

در یک زمان واحد فقط یه مورد وسیله آتش بازی روشن کنید. بعضی از وسایل آتش بازی در مجاورت هم دیگر ممکن است خطرناک و غیر قابل کنترل شوند.

۱۱- از وسایل ناقص یا منفجر نشده استفاده نکنید

وسایل ناقص را استفاده نکنید. و هرگز تلاش نکنید که وسایل آتش بازی عمل نکرده را دوباره روشن کنید، تغییر دهید یا اصلاح کنید. اگر یک وسیله آتیش بازی هنگام روشن کردن به هر دلیلی عمل نکرد، حداقل ۵ دقیقه صبر کنید و سپس روی آن آب بریزید. و از وسایل آتش بازی دیگر به عنوان جایگزین استفاده کنید.

۱۲- بهتر است یک منبع آب آماده داشته باشید

توصیه می کنیم در هنگام آتش بازی یک منبع آب برای موارد اضطراری بصورت شیلنگ یا سطل آب در نزدیکی داشته باشید. و در هر مراسم آتش بازی فردی را بصورت آماده باش، به عنوان آتش نشان در نظر بگیرید تا مراقب محل آتش بازی باشد ، بخصوص در شرایط خشک که مواد قابل اشتعال در نزدیکی مراسم آتش بازی وجود دارد.

۱۳- شرایط طوفانی

در شرایط سخت باد مراقب هرگونه آتش بازی باشید. و طوری محل آتش بازی را تنظیم کنید که باد به طرف تماشاگران نباشد.

۱۴- با دقت و احتیاط بالا از وسایل آتش بازی استفاده کنید

با دقت از وسایل استفاده کنید و مراقب باشید که از دستتان نیافتند. وسایل آتش بازی را در جیب خود حمل نکنید. هرگز هنگام آتش بازی سیگار نکشید. بهتر است وسایل آتش بازی را قبل از استفاده در محفظه بسته نگه دارید.

۱۵- مراقب وسایل آتش بازی استفاده نشده باشید

وسایل آتش بازی استفاده نشده را دور از مکان آتش بازی در یک محفظه بسته نگه دارید یا روی آن ها را بپوشانید تا از جرقه های ناشی از آتش بازی در امان باشند. جرقه های آتش بازی می توانند به دیگر وسایل آتش بازی آسیب برسانند.

۱۶- هرگز از وسایل آتش بازی به عنوان سلاح استفاده نکنید

به هر دلیلی، هرگز دیگران را هدف قرار ندهید و به هیچ وسایل آتش بازی را به طرف دیگران پرتاب نکنید.

۱۷- نحوه نگهداری و دفع وسایل آتش بازی

وسایل آتش بازی را در مکان خنک و خشک دور از دسترس کودکان نگهداری کنید. پس از آتش بازی وسایل آتش بازی را به درستی دفع کنید، بهتر از با آب آن ها خیس کنید و سپس در سطل زباله فلزی که بیرون از خانه باشد قرار دهید. هرگز داخل خانه اقدام به فروش و نگهداری وسایل اتش بازی نکنید.

۱۸- در خارج از خانه از وسایل آتش بازی استفاده کنید

در فضای باز و در شرایط امن آتش بازی کنید و هرگز داخل خانه از وسایل آتش بازی استفاده نکنید.

۱۹- استفاده از عینک ایمنی

توصیه می کنیم افرادی که مسئول اجرای آتش بازی و کسانی که نزدیک آتش بازی هستند، حتما از عینک ایمنی استفاده کنند.

… ادامه موارد بزودی درج خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.